Přihlásit se k odběru zdroj Stavebnictví Stavebnictví
Zpravodajství, odborné články, odpovědi na časté dotazy a další praktické informace
Aktualizace: 1 hodina 20 min zpět

Na co si dát pozor při instalaci fotovoltaických elektráren? Inženýři a technici představí nejčastější chyby

Pá, 02/16/2024 - 00:00
Nejen výkon a úspory, ale také požární bezpečnost by měli řešit všichni majitelé nemovitostí, kteří se rozhodnou na střechy instalovat fotovoltaické elektrárny (FVE). Že není radno zabezpečení celého systému proti požáru podceňovat, dokazují i statistiky: v roce 2023 se i s ohledem na rostoucí počet solárních instalací skokově zvýšil počet požárů těchto zařízení.

Dopravní a energetický stavební úřad zefektivní a zkvalitní stavební řízení

Út, 02/13/2024 - 00:00
Jeden úřad pro územní řízení a povolování nejvýznamnějších dopravních a energetických staveb. Od 1. ledna 2024 začal vykonávat agendu povolování vyhrazených staveb nový Dopravní a energetický stavební úřad (DESÚ). Jeho cílem je zefektivnit, zkvalitnit a zpřehlednit stavební řízení. Výsledkem činnosti úřadu má být rychlejší a odbornější rozhodování o klíčových infrastrukturních projektech.

Analýza: Loni se v Česku prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015

Ne, 02/11/2024 - 00:00
Loni se v České republice prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů o 17 procent. O 19 procent propadl také prodej chat a chalup. Vyplývá to z analýzy portálu Valuo, která zpracovává data katastru nemovitostí a veřejných inzercí. ČTK ji má k dispozici. Nejžádanější dispozice bytů byly 2+1 a 2+kk, tvořily v průměru 44 procent všech prodejů. Průměrná velikost prodaného bytu v ČR loni byla 66 metrů čtverečních, tedy téměř stejně jako v předešlých čtyřech letech.

Poptávka po dřevostavbách zůstala loni v ČR stabilní, uvedla ředitelka asociace

Po, 02/05/2024 - 00:00
Poptávka po dřevostavbách zůstala loni v ČR meziročně stabilní, a to navzdory tomu, že stavební produkce klesala. Důvodem je, že se dřevostavby staví několikanásobně rychleji než tradiční stavby z cihel a oceli, a tím pádem je neovlivnil loňský nárůst cen stavebních materiálů a prací. Stagnovaly také průměrné ceny dřevěných hrubých staveb, zvedly se naopak ceny dřevěných staveb na klíč. Oproti předešlým rokům se loni zvýšil také zájem o stavbu veřejných budov ze dřeva. V rozhovoru s ČTK to uvedla ředitelka Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) Lenka Trandová.

Nové byty nesmí mít jen osm metrů čtverečních. MMR reaguje na nepravdivé zprávy o snížení standardů na bydlení

Čt, 02/01/2024 - 00:00
Ministerstvo pro místní rozvoj reaguje na zavádějící zprávy v některých médiích a na sociálních sítích, podle kterých připravovaná vyhláška o požadavcích na výstavbu umožní vznik bytů o výměře 8 m². Není to pravda. Spodní limit 16 m2 jako minimum podlahové plochy bytu o jedné místnosti zůstává v platnosti.

SPS: Ceny energií a emisních povolenek jsou pro český stavební průmysl velkou hrozbou

Út, 01/30/2024 - 00:00
Svaz podnikatelů ve stavebnictví dlouhodobě upozorňuje vládu ČR na značně vysoké a pro některé obory v podstatě likvidační náklady za energie a emisní povolenky při výrobě stavebních hmot. To významně ohrožuje konkurenceschopnost stavebních hmot vyráběných u nás a zároveň negativně ovlivňuje dostupnost bydlení.

Uzávěrka přihlášek do jubilejního ročníku soutěže Stavba roku Libereckého kraje se blíží

Út, 01/30/2024 - 00:00
Podvacáté se bude v Libereckém kraji hledat to nejzajímavější z aktuální architektury a stavebnictví. A čas pro přihlášení realizací nebo studentských projektů se krátí – uzávěrka je již 25. února. Přihlašování do jubilejního 20. ročníku architektonické soutěže Soutěž Karla Hubáčka – Stavba roku Libereckého kraje 2024, který se koná pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a člena rady kraje pro řízení rezortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování Jiřího Ulvra, probíhá on-line prostřednictvím formuláře. Zájemci ho najdou na webu soutěže www.stavbaroku.lk, kde jsou také všechny podrobnosti a pravidla.

Zákon, který zjednodušil přípravu prioritních dopravních staveb, obstál u soudu

St, 01/03/2024 - 00:00
Část zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, která v minulých letech zjednodušila přípravu prioritních dopravních staveb, neodporovala ústavnímu pořádku. Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl návrh na zrušení jedné konkrétní věty, který podal Krajský soud v Ostravě. Rychlejší dokončení prioritních dopravních staveb přispěje obecně ke snížení negativních důsledků tranzitní silniční dopravy na zdraví obyvatel, zejména ve městech značně zatížených dopravou, uvedl ÚS v nálezu.

Nová ředitelka pozemkového úřadu chce lepší spolupráci s obcemi nebo zemědělci

Út, 01/02/2024 - 00:00
Zlepšit komunikaci s obcemi, městy nebo zemědělci při provádění pozemkových úprav je jednou z priorit nové ústřední ředitelky Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatavy Maradové, kterou dnes do úřadu uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Maradová na tiskové konferenci řekla, že pozemkové úpravy jsou klíčovým nástrojem úřadu. Vedou podle ní ke změnám, které mají pozitivní vliv na podmínky života zejména na venkově a vytváří dlouhodobě udržitelnou krajinu.

Zmírňují se pravidla pro obce k nakládání s pozemky od státu

Po, 01/01/2024 - 00:00
Ode dneška se zmírňují pravidla pro nakládání se zemědělskými pozemky, které od státu bezplatně získaly nebo získají obce a kraje. Změna, kterou přinesla novela zákona o Státním pozemkovém úřadu, má podle tvůrců předlohy zjednodušit rozvoj obcí a omezit byrokracii. Například na polovinu zkracuje dobu, po kterou obce a kraje musejí dodržovat podmínky zejména pro využívání těchto pozemků podle převodních smluv.

Nové environmentální stanovisko má usnadnit získání stavebního povolení

Po, 01/01/2024 - 00:00
Nové jednotné environmentální stanovisko má usnadnit a zrychlit získání stavebního povolení. Zavedl ho zcela nový zákon, který ode dneška nabývá účinnosti. Stanovisko bude zahrnovat požadavky na posouzení dopadů stavby na životní prostředí až podle devíti dosud platných zákonů.

Stavební firmy zvýšily do září výrobu o 4,2 procenta, zaměstnávaly méně lidí

Ne, 12/31/2023 - 00:00
Stavební firmy na Vysočině zvýšily letos do konce září základní výrobu o 4,2 procenta na 5,577 miliardy korun. Vyšší meziroční procentuální růst měly stavební podniky v osmi krajích, v Česku se stavební výroba v prvních třech čtvrtletích v průměru zvýšila o 7,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla jihlavská správa Českého statistického úřadu (ČSÚ).

MMR: Co se povedlo v roce 2023 a co chystáme dál?

Čt, 12/28/2023 - 00:00
Rok 2023 se blíží ke konci a spolu s tím přichází čas na pravidelné bilancování a rekapitulaci toho, na čem Ministerstvo pro místní rozvoj letos pracovalo a co plánuje pro budoucí měsíce.

Stavební firma VW WACHAL meziročně navýšila tržby, skončila však ve ztrátě

Po, 12/18/2023 - 00:00
Stavební společnost VW WACHAL z Kroměříže loni utržila z prodeje výrobků, služeb a zboží téměř 1,014 miliardy korun, meziročně zhruba o 405,4 milionu korun více. Zatímco v roce 2021 zaznamenala zisk asi 8,4 milionu korun, za loňský rok skončila ve ztrátě přibližně 11,2 milionu korun. Může za ni především výrazný nárůst cen vstupů i přechodná nedostupnost některých komodit. ČTK to zjistila z výroční zprávy podniku založené ve Sbírce listin.

Výrobce technické keramiky Seeif Ceramic loni ztrojnásobil zisk

Ne, 12/17/2023 - 00:00
Výrobce technické keramiky Seeif Ceramic z Rájce-Jestřebí na Blanensku v loňském roce ztrojnásobil čistý zisk ve srovnání s rokem 2021 na 56,2 milionu korun. Tržby společnosti mírně klesly, a to o 0,3 procenta na 634 milionů korun. Vyplývá to z účetní uzávěrky firmy zveřejněné ve Sbírce listi.

MMR poskytne na rekonstrukci veřejných budov více než půl miliardy korun

Pá, 12/15/2023 - 00:00
Ministerstvo pro místní rozvoj podpořilo v dotační výzvě programu Podpora rozvoje regionů 2019+ celkem 118 žádostí zaměřených na obnovu veřejných budov. Obcím budou rozděleny dotace v celkové výši 506,2 milionu korun. Tyto prostředky jim pomohou rekonstruovat například školy nebo kulturní domy.

Prezident Pavel podepsal zákon urychlující vznik strategické infrastruktury

Pá, 12/15/2023 - 00:00
Z liniového zákona, který má za cíl urychlit výstavbu hlavně silnic, dálnic a železnic, se do budoucna stane zákon o urychlení výstavby strategické infrastruktury. Vztahovat se bude nově i na stavby pro energetickou bezpečnost související s jadernou energetikou a usnadní i otevírání a těžbu strategických ložisek kritických surovin včetně štěrkopísků a kamene. Novelu, která zákon takto rozšiřuje a mění, podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom dnes Hrad.

Jihomoravský kraj očekává s ohledem na jeden stavební úřad v Brně růst nákladů

Čt, 12/14/2023 - 00:00
Jihomoravský kraj očekává s ohledem na vznik centrálního stavebního úřadu v Brně růst nákladů. Krajský úřad se stane odvolacím pro Brno, bude muset přijmout odhadem 20 nových úředníků, rozšířit prostory i archiv. Novinářům to po dnešním jednání zastupitelů řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Přesun stavebních úřadů z městských částí do jednoho sídla a jejich působnosti pod magistrát schválili zastupitelé města na svém úterním zasedání.

Sněmovna schválila úpravu posuzování staveb ze strany hasičů

St, 12/13/2023 - 00:00
Zákon o požární ochraně zřejmě upřesní rozsah dokumentů, které posuzuje Hasičský záchranný sbor při povolování staveb v rámci výkonu státního požárního dozoru. Počítá s tím poslanecká novela zákona o požární ochraně, kterou dnes ve zrychleném režimu již v prvním čtení schválila Sněmovna. Návrh podepsalo pět koaličních poslanců a jeden z opozičního hnutí ANO. Vláda s předlohou vyslovila souhlas. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

Stránky